gruaja-e-kepucarit-adriana-trigiani

Trigiani Adriana – Gruaja e kepucarit

€18.00

The shoemaker’s wife
Ombra GVG 2017
pagine 632
ISBN: 978-9928-06-166-9

Esaurito

Categoria: .

Descrizione prodotto

Bukuria ndjellëse dhe madhështore e Alpeve italiane është sfondi i takimit të parë të Enzës, një vajzë e bukur me këmbë në tokë, dhe Çiros, një djalosh i shkathët që jeton në një manastir murgeshash. Historia merr një kthesë të papritur kur Çiroja zbulon skandalin e priftit të zonës, dhe nga fshati i tij e dërgojnë të fshihet në Amerikë.

Beloved New York Times bestselling author Adriana Trigiani returns with the most epic and ambitious novel of her career—a breathtaking multigenerational love story that spans two continents, two World Wars, and the quest of two star-crossed lovers to find each other again. The Shoemaker’s Wife is replete with the all the page-turning adventure, sumptuous detail, and heart-stopping romance that has made Adriana Trigiani, “one of the reigning queens of women’s fiction” (USA Today). Fans of Trigiani’s sweeping family dramas like Big Stone Gap and Lucia, Lucia will love her latest masterpiece, a book Kathryn Stockett, author of The Help, calls “totally new and completely wonderful: a rich, sweeping epic which tells the story of the women and men who built America dream by dream.”